7 września 2016 Udostępnij

Dystrybucja kwiatów – quo vadis?

Dystrybucja założeniu powinna gwarantować dostarczenie dobrych towarów w odpowiednie miejsce w możliwie najlepszym czasie przy zachowaniu niskich kosztów.

Jest to jednak tylko teoria i w praktyce wygląda to różnie. Pewnie każdy kto w dystrybucji niezależnie branży pracował wie jak to wszystko działa w praktyce. Nie ma takiego systemu usług, które mogą gwarantować jakość i zagwarantowanie ceny na najniższym poziomie. jakby się nie działało po prostu jest to praktycznie niemożliwe.

Widać to między innymi w przypadku kwiatów, gdzie chodzi o bardzo delikatny towar i odpowiednie podejście będzie bardzo ważne. Konieczne jest posiadanie dobrze przygotowanego magazynu a także zrealizowanego z głową systemu sprzedaży, który może decydować o tym jak to wszystko będzie w praktyce wyglądać. Jednak te elementy generują koszty i niestety nie ma szans na to, by kwiaty były sprzedawane bardzo tanio. Te koszty dystrybucji w różnych aspektach rosną i sztuczna próba ich minimalizowana najczęściej po prostu się nie sprawdza.

Kondycja sektora hurtowego branży kwiatowej

Rynek hurtowy kwiatów w naszym kraju na pewno przechodzi poważny kryzys. Przewiduje się, że w kolejnym roku także będziemy mieli wiele problemów i wiele firm może sobie z funkcjonowaniem rynku nie poradzić. Mogą się pojawiać także zagrożenia upadłością. W ostatnim czasie niestety dość często hurtownie bankrutują, a inne szukają jak mogą takich sposobów, które sprawią, że utrzymanie na rynku jednak będzie możliwe. jeśli chodzi o detaliczny rynek kwiatów to takim największym problemem będzie bardzo duża konkurencja na tym rynku.

Pojawiają się różne zagrania ze strony właścicieli kwiaciarni, którzy starają się mocno dbać o to, by klientom oferować najlepsze co możliwe. Ogranicza się jednak szansa na rentowne prowadzenie kwiaciarni ponieważ ten rynek mocno się zmienia i walka o klientów jest tam bardzo trudna. Należy jednak pamiętać, że jeśli problemy mają kwiaciarnie to niestety te problemy będą przenosić się na hurtowników. Coraz częściej będzie można się między innymi spotkać z problemami przy płatnościach, które są przenoszone.

Tym samym jednak hurtownicy nie mogą działać płynnie i to również będzie dla nich poważny problem. Szuka się różnych ułatwień, które mogą zmienić ten rynek i sytuacje z dystrybucją, ale w rzeczywistości nie wygląda to najlepiej i mamy wiele poważnych problemów. Doświadczone hurtownie mają już swoje sprawdzone metody działania i najczęściej starają się mieć stałą grupę klientów, którzy zawsze do nich wrócą. To taki sposób, który bardzo dobrze się sprawdza. Dla samego rynku niebezpieczne jest to, że pojawiają się firmy małe, które chcą szybko budować swoją pozycję i obniżają ceny do maksimum poniżej poziomu racjonalnego.

W ten sposób jednak rynek się psuje, ponieważ te firmy upadają dość szybko, ale klienci nadal chcą mieć kwiaty jak najtańsze. i dlatego właśnie pojawia się poważny problem, który może utrudniać sprawne funkcjonowanie rynku kwiatów, jeśli komuś zależy na poważnym funkcjonowaniu musi zadbać o to co ma do zaoferowania.

Marta

Redakcja playklatka.pl